דף הבית
מאמרים
כיצד מצמצמים תאונות עבודה ונזקים כלכליים באתרי בנייה ובמפעלי ייצור תעשייתיים

כיצד מצמצמים תאונות עבודה ונזקים כלכליים באתרי בנייה ובמפעלי ייצור תעשייתיים

שנת 2018 הסתיימה בנתון מדאיג- 41 הרוגים בתאונות עבודה. נתון כואב ועצוב, במיוחד לאור העובדה שניתן היה למנוע מקרי מוות אלו ולחסוך עוגמת נפש רבה למשפחות רבות. תאונות אלו נגרמו כתוצאה ישירה מגורמים שונים, אולם לכולם מכנה משותף אחד: היעדר פיקוח ואכיפה נכונים שגרמו ל-41 איש לקפח את חייהם: 38 פועלים ו-3 עוברי אורח.

 

כיצד ממגרים תופעה זו ומקטינים באופן משמעותי תאונות עבודה?

התשובה היא- ליווי ממונה בטיחות בעבודה. לאור העלייה במס' מקרי המוות הנגרמים כתוצאה מתאונות עבודה, הוחלט להביא לתוספת של 60 תקנות נוספת במינהל הבטיחות, הנוגעות בדרך שבה יש לנהוג במקום העבודה על מנת לשמור על בטיחות העובדים, עוברי אורח ולהביא לצמצום תאונות עבודה ונזקים כלכליים בנפש וברכוש. כדי ליישם לחלוטין את כלל תקנות החוק הקיימות כיום לתחום הבטיחות בעבודה, יש להעסיק מומחה לתחום, היחידי שמסוגל להביא לצמצום משמעותי ותוצאות חיובית.

מומחה בטיחות נקרא – ממונה על הבטיחות.

 

תפקידיו של ממונה על הבטיחות באתרי בנייה ומפעלי ייצור תעשייתיים

במסגרת תפקידו מעניק הממונה על הבטיחות ייעוץ צמוד ומקיף לבעל העסק/מנהל העבודה/מי שהוסמך לכך, בנוגע לתקנות הבטיחות הקבועות בחוק והאופן בו הן מיושמות בהתאמה עבור כל סוג עסק לו הוא מייעץ. תהליך הייעוץ מבוצע באמצעות ליווי צמוד וכולל, בין היתר, ניתוח ויישום תקנות הקשורות להנדסת אנוש, בריאות תעסוקתית של עובדי העסק וכד'.

נוכחותו של ממונה בטיחות היא הפתרון הנכון והמקיף ביותר לצמצום תאונות עבודה ונזקים כלכליים באתרי בנייה ומפעלים תעשייתיים.

 

האם כל אתר בנייה ומפעל תעשייתי מחויב בממונה בטיחות?

החוק קובע קריטריונים עבור אילו עסקים מחויבים בממונה בטיחות. בכל נוגע לאתרי בנייה, החוק מחייב אתרי בנייה המעסיקים מעל ל-100 עובדים בו זמנית, וכן מפעלים תעשייתיים מעל ל-50 עובדים.

 

למרות זאת, תאונות עבודה מתרחשות גם בעסקים שאינם מחויבים בממונה בטיחות לפי חוק.

הסטטיסטיקה העגומה של תאונות עבודה אינה פוסחת על עסקים שאינם מחויבים עפ"י חוק בממונה בטיחות אצלם בעסק. בעוד החוק מחייב בתי עסק מסוימים לעבוד עם ממונה בטיחות מקצועי, בפועל, העבודה עם בעל מקצוע זה משתלמת וכדאית עבור עסקים רבים, גם אלו אשר אינם מחויבים לכך על פי חוק. שירותיו של ממונה בטיחות מביאים באופן ניכר למניעתן של תאונות עבודה, צמצומן של תקלות ומקרים בהם נוצר נזק לרכוש העסק, הימנעות מתביעות בגין נזקים פיזיים במקום העבודה וכו' – כל אלו יכולים לחסוך הרבה מאוד כסף ומשאבים רבים לכל בית עסק.

 

לכן, לפני שאתם מדפדפים לדף הבא בטענה שאם אינכם חייבים ממונה בטיחות אתם לא מוכנים לשלם ולשכור שירותים אלו, חשבו האם כדאי לעסק שלכם להיכנס לסטטיסטיקה הבאה ולשלם על כך ביוקר?

 

*עוד בנושא: העסקת ממונה בטיחות עבור עסקים שאינם נדרשים עפ"י חוק

 

מעוניינים לקבל מידע נוסף? חייגו 03-9677338

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם