דף הבית
מאמרים
"לי זה לא יקרה"- תאונות עבודה

"לי זה לא יקרה"- תאונות עבודה

04.10.2018

"לי זה לא יקרה"- תאונות עבודה מנקודת מבטו של המעסיק

במחצית הראשונה של שנת 2018 נהרגו כ-40 בני אדם במקומות עבודה. לפי הגדרת משרד העבודה, מדובר בעליה של יותר מ 30% ביחס לתקופה המקבילה של שנת 2017. במנהל הבטיחות מציינים כי שיעור הנפגעים הכללי בתאונות עבודה מושפע במיוחד מהגידול בענף הבינוי.

האחראי על בטיחות ובריאות העובד.

באופן כללי, האחריות לקיום הוראות בדבר בטיחות וגהות המופיעות בחוקים ובתקנות, מוטלת על "המחזיק במקום העבודה" ו/או מי שבפועל מנהל את המפעל מטעמו.

"אני 'המחזיק במקום עבודה', כיצד עלי לפעול על מנת שאוכל להגן על עובדיי כראוי"?

העסקת ממונה על הבטיחות מספקת למעביד ייעוץ מקצועי בכל הנוגע לבטיחות, גהות, הנדסת אנוש ובריאות תעסוקתית של העובדים. ממונה בטיחות אחראי לייעץ למעסיק בכל הנוגע לחוקים ולתקנות במקום העבודה ולקדם את התודעה בנושאים אלו. תפקידו לבדוק את סידורי הבטיחות והגהות ולנקוט בכל הפעולות הנדרשות לשם מילוי תפקידו.

"אני מנהל מפעל זה שנים רבות, במה מינוי ממונה בטיחות יסייע לי"?

מינוי ממונה בטיחות במפעל מספק רשת גדולה בבטיחות העובדים בעזרת ניסיונו הרב בתחום. תפקידיו בין היתר הנם:

שליטה בסיכונים והפחתתם, חיזוי, הכרה, הערכה, בקרה ומניעתם של גורמי סיכון בסביבת העבודה ושל תנאי החשיפה המשפיעים על בריאות העובד. ממונה בטיחות מכיר ומעריך את ההיבט הרפואי של גורמי הסיכון התעסוקתיים, כותב המלצות למניעת חשיפתם של עובדים לגורמי סיכון אלה המביאים למחלות מקצוע ותאונות עבודה.

כלומר, ממונה בטיחות משרת הן את אינטרס המעסיק והן את אינטרס העובד.

ממונה על הבטיחות הוא הגורם המזהה פוטנציאל לגרימת פגיעה בבריאותו של אדם, לרכוש או לסביבה ומתריע מפניו. ביצוע תהליך שיטתי של איתור מפגעים במקום עבודה מסייע לצמצום תאונות עבודה ונזקים כלכליים. לאחר זיהוי נוכחותם של גורמי-סיכון מתבצעת הערכה של הסבירות להתרחשות תאונות או תקריות עקב קיומם של גורמי-הסיכון, הערכה של תוצאות התאונות או התקריות, אם יתרחשו וחישוב אינטגרטיבי של רמת הסיכון הנגזרת מן ההערכות הקודמות. מתבצעת פרשנות של תוצאות ניתוח סיכונים, בדרך של הערכת המשמעות הערכית, הציבורית, הכלכלית והמדינית או הפוליטית של הסיכונים.

ריבוי תאונות העבודה הובילו מעסיקים רבים להכיר בחשיבותה הרבה בשמירה על בטיחות העובדים. תקנות החוק החלו להחמיר למול המעסיקים העוברים על חוק הבטיחות והגיהות, אשר הביאו לעלייה תודעתית גבוהה לשירותי ייעוץ בטיחותיים. 

למידע וייעוץ בנושא שמירה על בטיחות ובריאות העובדים לחצו כאן 

מעוניינים לקבל מידע נוסף? חייגו 03-9677338

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם