דף הבית
מאמרים
האם העסק שלי נדרש לממונה בטיחות?

האם העסק שלי נדרש לממונה בטיחות?

17.01.2019

כל המידע שעסק חייב לדעת על תחום הבטיחות

בטיחות במקום העבודה צריכה להיות אחד השיקולים הראשונים והחשובים ביותר מצידו של בעל/מנהל העסק, שכן בטיחות העובדים והאנשים הנמצאים בסביבת העסק חשובה יותר מכל גורם אחר. לכן פותחו כלים רבים ושונים בעולם העסקי ובשוק העבודה, כלים אשר מטרתם היא להביא לרמת בטיחות אופטימלית בעסק ולוודא כי העסק מנוהל בדרך הבטיחותית ביותר, כזו אשר תצמצם את סיכוייהם של העובדים, או של כל אדם אחר, להיפגע בסביבת העבודה. אחד הכלים הבטיחותיים המרכזיים והחשובים ביותר עבור עסקים רבים בישראל הוא עבודה עם ממונה בטיחות מקצועי.

מיהו ממונה הבטיחות, אילו עסקים מחויבים לעבוד עמו, מהי אחריותו וכיצד הוא הפך להיות אחד הגורמים החשובים בהתנהלות עסק? תשובות לשאלות אלו ואחרות במאמר המובא לפניכם.

מהו תחום אחריותו של ממונה הבטיחות?

ממונה בטיחות הוא למעשה בעל מקצוע אשר תחום התמחותו הוא מתן ליווי וייעוץ לעסקים שונים בכל הנוגע להתנהלותם השוטפת בנושא הבטיחות והגהות. תפקידו של ממונה הבטיחות כפוף ל"חוק הארגון והפיקוח על העבודה" התשנ"ו- 1996, במסגרתו הוגדרו 19 תחומי אחריות עליהם אמון ממונה הבטיחות, הכוללים תחומים הרלוונטיים לסוגים שונים של עסקים ועוסקים בסוגיות בטיחותיות פוטנציאליות המשותפות למקומות עבודה רבים בישראל, הן בתעשייה הפרטית; מפעלי מתכות תעשייה כבדה, אתרי בנייה וחקלאות, והן בגופים ממשלתיים; תאגידים, בתי חולים ומוסדות נוספים.

פירוט על 19 תחומי אחריותו של ממונה בטיחות בקישור הבא:

https://employment.molsa.gov.il/Employment/SafetyAndHealth/SafetyManagement/Pages/SafetySupervisorsRole.aspx

תפקידיו של ממונה על הבטיחות

במסגרת תפקידו מעניק הממונה על הבטיחות ייעוץ צמוד ומקיף בנוגע לתקנות הבטיחות הקבועות בחוק והאופן בו הן מיושמות בהתאמה עבור כל סוג עסק לו הוא מייעץ. תהליך הייעוץ מבוצע באמצעות ליווי צמוד למנהלים ולבעלי התפקידים שהוגדרו בעסק וכולל, בין היתר, ניתוח ויישום תקנות הקשורות להנדסת אנוש, בריאות תעסוקתית של עובדי העסק וכד'.

מי מחויב להעסיק ממונה בטיחות?

בחוק הארגון ופיקוח על העבודה (ממונים על הבטיחות), תשנ"ו- 1996, מגדיר סעיף 4 – חובת מינוי ממונה על הבטיחות, אילו עסקים מחויבים לשכור את שירותיו של ממונה בטיחות. רשימה זו כוללת:

  1. מקומות עבודה המחזיקים מעל ל-50 עובדים וכפופים לפקודות הבטיחות.
  2. עסקים מתחום החקלאות בהם מועסקים מעל ל-50 עובדים.
  3. אתרי בנייה בהם מועסקים מעל ל-100 עובדים.
  4. כל בית עסק אחר אשר המפקח האזורי קבע כי הסיכונים המאפיינים אותו מצריכים מינוי של ממונה בטיחות.

 

מהו היקף המשרה של ממונה הבטיחות לו נדרש כל עסק?

עסקים העומדים בכל דרישות החוק ומחויבים בהעסקת ממונה על הבטיחות, מתקשים לדעת מהו היקף המשרה אליו הם מחויבים. האם עליהם להעסיק ממונה בטיחות משרה מלאה/ משרה חלקית, או אפילו ליווי מינימלית של יום בשבוע. היקף שעות פעילותו של ממונה על הבטיחות נקבעת בהתאם לרמת הסיכון אליהם חשופים העובדים. כדי לפתור סוגיה זו, הגדיר מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית טבלת קריטריונים על פיה יכול לבדוק כל עסק בכמה שעות חודשיות הוא נדרש בהעסקת ממונה בטיחות.

לפניכם טבלת הערכת זמן עבודתו של ממונה על הבטיחות:

https://employment.molsa.gov.il/Employment/SafetyAndHealth/Mafar/MafarInstructions/SafetyAndHealthP009.pdf

 

הצעד הראשון שיש לבצע לפני ששוכרים ממונה בטיחות

אם העסק שלך מחויב בממונה בטיחות– ראשית, אל תתמהמה. פנה באופן מיידי לחברת ייעוץ גדולה ותשכור את שירותיו של ממונה בטיחות בהקדם. מומלץ לפנות לחברה המוכרת ע"י משרד התמ"ת, המעסיקה ממוני בטיחות בעלי תעודות הסמכה, אישורי כשירות בתוקף, ביטוח אחריות מקצועית וניסיון עשיר. אמצעי סינון נוסף- כדאי לפנות לחברה אמינה ולבדוק אם היא מלווה עסקים מהסוג שלכם, כדי שתהיו בטוחים שממונה בטיחות שילווה אתכם יספק עבורכם את השירותים הנכונים ביותר עבורכם.

 

 

 

מעוניינים לקבל מידע נוסף? חייגו 03-9677338

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם