דף הבית > בלוג > תוספי תזונה – כל מה שצריך לדעת

תוספי תזונה – כל מה שצריך לדעת

מהו תוסף תזונה?

תוסף תזונה הוא מוצר המכיל ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו, חומצות שומן, רכיבים צמחיים או רכיבי תזונה אחרים שמטרתם לספק לאדם חומרים חיוניים החסרים. תוסף תזונה נמכר בצורה של כמוסות, טבליות, אבקות, משקאות וכדומה.

בכדי להקים מפעל תוספי תזונה יש לקבל אישור ממשרד הבריאות בהתאם לחוקים, תקנות ותקנים בארץ. כל תוסף תזונה חייב להיות בהתאם לתקנות משרד הבריאות: "תקנות בריאות הציבור (מזון) (תוספי תזונה), התשנ"ז-1."

על מנת לאשר מפעל לתוספי תזונה תחילה יש להוציא רישיון יצרן מזון ורישיון עסק מזון.
להבדיל ממפעלי מזון מפעלי תוספי תזונה מחויבים לייצר בתנאי ייצור נאותים (GMP (Practice Manufacturing Good, תעודה אשר ניתנת ע"י משרד הבריאות, מתן תעודת ה-GMP מותנה בקבלת הסמכה לתקני איכות ובטיחות מזון יחד:

 1. נוהל הבטחת איכות ובקרה על יישומו על פי תקן ISO 9001
 2. תנאי תברואה נאותים
 3. תכנית לקידום בטיחות המזון לרבות ניתוח סיכון לנקודות פיקוח קריטיות (HACCP)

 

הקשר בין טכנולוג מזון למפעלי תוספי תזונה:

מפעלי תוספי תזונה חייבים שתהיה נוכחות של טכנולוג מזון במפעל על מנת לפקח על התהליכים, לאשר חריגים ולאמת ולשפר את מערכת הבטיחות על בסיס קבוע. כל מוצר אשר רוצים לייצר יש לבנות תיק מוצר המכיל את כל המידע הקיים על תוסף התזונה ממפרטי חומרי הגלם, תהליך היצור ועד למידע על המוצר הסופי.

כל הרכיב אשר נכנס לתוסף התזונה חייב להיות תואם לתקנות משרד הבריאות כגון: רשימת צמחי מאכל, רשימת פטריות מאושרות כמזון, רשימת אצות מאושרות כמזון (לרבות אצות המותרות לתוספי תזונה בלבד) וכדומה.

בסיום תהליך בניית המערכת הבקשה מועברת ללשכת הבריאות המחוזית אשר מבצעת ביקורת מפעלית על כלל התהליך ובעקבותיה מחליטה לאשר או לא את המפעל לתוספי תזונה.

מפעלים העומדים בדרישות GMP מקבלים היתר לסימון מוצרי המזון בסמל GMP.

נכתב על ידי שני חזות, יועצת וטכנולוגית מזון, מומחית בהקמת מערכות ISO 9001 ,HACCP ,ISO 22000 ,ISO 22000FSSC ומלווה לקבלת אישור GMP בכלל מפעלי המזון.

יש לכם שאלה? השאירו פרטים כאן או התקשרו ל-03-8061313

טופס תחתון

מעוניינים לדבר עם מומחה בתחום המזון?

מלאו פרטים או צרו עמנו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם!
 • טלפון

  03-8061313

 • מרדכי רוז'נסקי 18 כניסה ב',
  א.ת חדש ראשון לציון

 • א' - ה'
  08:00-17:00